Fantezi Beşiktaş

Düşündüm, (Tosun Paşa gibi hamamda kafama tası yemek de var, ‘Sen düşünemezsin!’ lafını duyarak tabi) Beşiktaş’ın sezon sonu planını çıkarttım. Yapacak iş olmayınca..

Kale

Şimdi efendim, ilk olarak kaleden başlayalım. Elimizde Cenk Gönen gibi müthiş bir yetenek var, birinci kalecimiz o olmalı. Zaten şimdi de o. Rüştü Reçber için bir yıl daha verilebilir. Hakan Arıkan ise çok belli ki, yolcudur. Yıllardır kendisine yeterince şans verildi, genç de değil.. Üçüncü bir kaleci altyapıdan rahatlıkla çıkarılabilir. Sorun yok.

Savunma

Tahminim en sıkıntılı bölge, defans. Elimizdekiler çok parlak değil. Elimdeki sanal yetkiye dayanarak da, şunları yapıyorum ben. İlk olarak Matteo Ferrari, Tomas Sivok  ve Erhan Güven‘i takımdan gönderiyorum. Sanırım üzerinde tartışılacak isim Sivok olur. Sivok bence bu kadroya yeterli bir yabancı değil. Elde ise İsmail Köybaşı ve Rıdvan Şimşek kalıyor. Rıdvan mutlaka kazanılmalı ve sağ bekte yerleşmeli. Köybaşı zaten oynayacak.

En önemlisi, Ersan Adem Gülüm‘ün bonservisinin alınması olacaktır. Ersan, son yıllarda gördüğüm en iyi Türk stoper. Fiziği, hızı, oyun bilgisi, top tekniği, topu oyuna sokuşu, ileri çıkışları ve daha birçok özelliği ile, gerçekten Avrupa çapında bir oyuncu. Net. Birinci stoperimiz olmalı. Tabii bir stoper daha gerekli, o noktada da, takımın diğer yabancıları ayarında, Avrupa’da tecrübeli, kariyerli, mümkünse Latin Amerikalı bir stoper şart. Defansı toparlayacak birisi. Sağ bek yedeği yine Ekrem Dağ olabilir, sol beke ve stopere de yedek şart. Ama altyapı da bunun için var.

Orta Saha

Orta saha aslında Beşiktaş’ın en iyi bölgelerinden. Kağıt üstünde. Yine de bakınca, burada elden çıkarmak isteyeceğim kimse olamaz. Mehmet Aurelio, kesinlikle yedekte beklemeli. İyi ve yerli bir yedektir kendisi. Necip Uysal ve Fabian Ernst mutlaka oynamalı, bu ikili birbirine alıştırılmalı. Önlerindeki Guti, takımın zaten lideri, fiziği elverdikçe takımda kalmalı. Sağda ve solda Simao Sabrosa ve Ricardo Quaresma zaten bakidir. Yine de, yerli kanat yedekleri gerekiyor takıma, belki Nihat Kahveci sağda iş yapabilir, ama çok zor.. Zaten kendisi Beşiktaş’ın çocuğukontenjanında oynuyor. Ama göndermek olmaz, bir başka vefasızlık fazla gelir artık.

Tabii elde Ernst, Necip ve Onur Bayramoğlu gibi yetenekler varken, bir de Manuel Fernandes kenarda beklerken, orta saha mevkii için fazla endişelenmiyorum. Ama illa ki biri daha istenirse, bir genç yerli orta saha da kazanılabilir, oyunu iki yönlü oynayan. Benim adayım Gaziantepli Murat Ceylan.Yabancı kontenjanında sıkıntı olursa, Roberto Hilbert gönderilebilir.

Forvet

Forvet kısmı, yine kağıt üstünde etkili görünüyor. Aslında gerçekten de fena değil. Önce, Bobo, takımda kalmalı. Bu net. Daha iyisini bulana kadar en iyisi o çünkü. Yıllardır Beşiktaş’ta, takımı seviyor, küsmediği zamanlarda kalpten oynuyor. Hugo Almeida‘yı da aldık zaten, pivot santrfora gerek yok başka. Yani nedir, evet. Nobre, yolcu. Artık yeter.

Elbette iki forvetle sıkıntı yaşanır. Üstelik de yerli golcü yok. Yani en az bir, ama mümkünse iki yerli forvetle bu iş çözülebilir. Birisi için, her fırsatta Beşiktaşlı olduğu vurgulanan, yine Gaziantep’in yeni starı Cenk Tosun birinci aday gibi geliyor. Diğeri için de tekrar altyapıya bakılmalı.

Teknik Kadro

Şimdi efendim, bu kadar -bence- iyi bir yapılanmadan sonra, en önemli kısım kalıyor tabii ki. Teknik adam.. Bernd Schuster‘i, en başından bugüne kadar savunmuş birisi olarak diyorum ki, her zaman “gerekli” dediğimiz istikrarı, onunla sağlamayalım. Üzgünüm. Mentalitesi iyi, bir sistemi var, amacı var evet, ama çok yanlış tercihleri ve keçi gibi bir inadı var. Büyük insanlar, hatalarını kabul edenlerdir, o etmiyor. Yani, güle güle Schuster.Yerine ise gelecek olan kişi bence mutlaka yerli olmalı. Yeniden oyuncuları, ligi, ülkeyi tanıma süreci yaşanmamalı. Üstelik de ligdeki yerlilerin başarısı ortada. İlk 5 takıma ve oynadıkları güzel futbola bakmak yeterli.Yerli birisini bulmak ise zor cidden, ama benim yine bir adayım var. Yıllardır vefakarca ve cefakarca, istikrarlı bir biçimde iyi futbol oynatan, yine bir amacı olan, üstelik de ne yaptığını, niçin yaptığını bilen birisi var bu ligde. Abdullah Avcı. Elindeki sınırlı kadroyla neler yaptığını biliyoruz. Bence, kendisi çok başarılı olur. Şans verilmeli. Ama tabi verilmeyecek.

Sonuç

Kısaca toparlamak gerekirse, fazla revizyona gerek kalmadan takım düzlüğe çıkabilir. Gönderilecekleri şöyle özetleyebiliriz:

Hakan Arıkan

Matteo Ferrari

Tomas Sivok

Erhan Güven

Roberto Hilbert (?)

Mert Nobre

Gelecek oyuncular:

Genç bir üçüncü kaleci

Birinci sınıf yabancı bir stoper

İki adet yerli stoper

Yerli bekler

Çift yönlü bir yerli orta saha

Yerli genç kanat yedekleri

Yerli iki forvet.

Teknik direktör.

Aslında gelecekler de varmış bayağı. Ama iskelet korunuyor neticede ve Beşiktaş’ın ihtiyacı olan yerli kalitesinin artırımı gerçekleşiyor.Günler neler gösterecek, onu bilemiyoruz elbette.. ♦

– – –

Bu yazıyı, 20 Şubat 2011 Beşiktaş – Fenerbahçe Derbisi‘nden hemen önce yazmıştım. Bilerek de bekledim yayınlamak için, ve yukarıdaki satırlara hiç dokunmadım.Schuster diyor ki maçtan sonra, “radikal kararlar alacağız..” Sanırım alacağı en radikal ve olumlu karar istifası olacaktır, ama tabii etmeyecek. Vallahi futboldan soğudum..Bir de bu maçtan sonra Ekrem Dağ ile ilgili düşüncelerim biraz değişti. Ekrem’in de biletini kestim. Keserim, acımam.

Bir de şu var ki, İnönü’de son iki maçta 8 gol yemek. Oyyhh.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s