Televizyon Nedir?

Barry Levinson üstadın, 2006 yılında çektiği ilginç bir film var, ismi “Man of the Year“. Hak ettiği değeri bulmayan, iyi bir film. (Zaten üstadın çoğu filmi genelde hak ettiği ilgiyi bulmaz. “Wag the Dog“u kaç kişi izlemiştir ki..) Aslında bu film, tam olarak dem vurmak istediğim konuyu içermiyor, politik bir skandalı sözkonusu ediyor. Lâkin içinde öyle bir monolog var ki, her dinlediğimde bayılıyorum.

Filmde Robin Williams’ın yardımcısını canlandıran tecrübeli oyuncu Lewis Black’in tiradını dinliyoruz:

“Televizyon beni korkutuyor, her şeyi inanılır yapıyor. Her şey inanılır görünüyorsa, hiçbir şey inanılır değildir. Televizyon farklı yerlerdeki insanları birleştiriyor. Ekranın bir tarafında raporlu bir deli, Yahudi soykırımının yapılmadığını iddia ediyor. Ve diğer yanında ünlü bir tarihçi soykırımın tüm ayrıntılarını biliyor. Ve orada oturuyorlar. Yan yana. Eşit gibi görünüyorlar. Söyledikleri her şey güvenilir geliyor. Ve tartışma devam ettikçe artık güvenilirlik kalmıyor. Sadece dinlemeyi kesiyoruz.”

İşte bu cümleler, televizyonun aslında ne olduğunu harikulade bir biçimde anlatıyor.. Televizyon bir illüzyon, başkası değil.

Bunları yazmak nereden aklına geldi derseniz, söyleyeyim. Bir süredir işsiz ev erkeği olduğum için, televizyonu açınca “gündüz kuşağı işkencesine” maruz kalıyorum. Şimdi de Petek Dinçöz isimli türkiş jenifır lopez’in programı var, konuk ise bir efsane, Uçan Adam Sabri. Öyle şeyler anlatıyor ki, aklınız durur. Müthiş öyküler. Üstelik kendisi de hepsine inanıyor. Tüm ayrıntıları anlatıyor, kanıtlar sunuyor. Aslında takdir etmek de gerek, müthiş bir hayalgücü..

Programdakilerin, sunucunun veyahut biz izleyicilerin inanıyor ya da bir tarafıyla gülüyor olması hiç mi hiç mühim değil. Çünkü az önceki alıntıda olduğu gibi her şey. Bir anlamı yok gerçeklerin..

Televizyon bir aldatmaca, sihir. İçindeki hiçbir şey doğru değil. En doğrusu bile yanlış, çünkü en doğrusunda bile kurgu var, en doğrusunda bile çerçeveleme var.

Sabri’ye zaten inanmıyorsunuz ama, diğerlerine de inanmayın dostlarım. ♣

– – –

Not: Bu arada adam saatli bomba gibi. Her an uçabilir. Çok değişik kafalar.

Reklamlar

Televizyon Nedir?” üzerine 2 yorum

  1. >Bak yine lafı ağzımdan almışsın. :) Neredeyse iki yıldır televizyon izlemeyen ve gazete almayan biri olarak bu konu hakkında bir şeyler karalamaya karar vermiştim. Hem biraz komplo teorisi tadında hem de daha kişisel sebeplere dayanan bir fikirdi. ..Yalnız, inanmamak için "maruz kalmamak" da lazım. İşte bu yüzden çıkardım hayatımdan TV'yi.

  2. >Ben daha hayatımdan çıkarma aşamasında değilim, hatta o kadar ki sürekli açık çoğu zaman. Tabi inanmıyorum, orası ayrı :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s