Bahar

Yıllar içinde yavaş yavaş yaptığım ankette, yaklaşık 428 kişiye sordum: “En sevdiğiniz mevsim hangisi?” Yanıt tahmin ettiğiniz gibi çıktı.

Sanıyorum insanların yüzde 78 kadarı, en çok baharı seviyor. İlkbahardan bahsediyorum tabii.

Bunun bir nedeni olmalı idi elbette. Her şeyin bir nedeni vardır zaten de, her şeyinkini bilemeyiz çoğu zaman. Sözkonusu durumu ise çözebiliriz gibi geliyor. Aklıma gelen ilk şey, aslında bana bu yazıyı yazmaya düşündürten şey oldu. Koku. Taze biçilmiş ferah çimen kokusu.

Bildiğiniz gibi koku, duyular arasındaki en etkin uyarandır. Özellikle zihindeki hatıraları bulup çıkarması açısından önemlidir. Hatta deneyebilirsiniz, değişik baharatlar bile değişik anlara götürür sizi.

Ben de sabah o kokuyu duyar duymaz yaklaşık 8-9 sene önceye kadar gittim. Tam da mevcut zamanların geçmiş zamanlarına. (Ne demekse bu..) Baharı sevdiğim zamanlara gidince de farkettim ki, bahar mevsiminin bu kada sevilmesinin sebebi duyular. Sürekli kullandığımız 5 duyular.

Gerçekten de, insanın duyularına en çok hitap eden mevsim ilkbahar. Sürekli bir uyaran bombardımanı altındayız, az önce bahsettiğim gibi mesela, çimen kokusu, yeni açmış çiçeklerin güzel esansları.. Cıvıl cıvıl öten kuşların, koşup oynayan çocukların sesi.. En lezzetli meyvelerin tatları.. Anka kuşu gibi küllerinden doğan enfes görünen doğanın binbir rengi.. Akşamüstleri teninizi yalayıp dokunan serin rüzgârlar.. Hatta daha niceleri.. Her anıyla mutluluk verme çabasındaki minik bir velet gibi.

Böyle düşününce, bahar mevsiminin diğer üçünün yanında; pırasa, kereviz ve karnabaharın yanındaki çilek gibi kaldığı bariz.

– – –

Önemli ve yeterli sebepler aslında. Fakat tüm bunların yanında, bir altıncı his daha var ki, pek çok kişinin bahara şu an sahip olduğu statüyü kazandırmasında birincil faktör de olabiliyor zaman zaman. Pek tabii ki, aşktan sözediyorum.

Ne olur bu dönemde? Küllerinden doğan doğa gibi, küllerinden doğan insan da bahara hızlı bir giriş yapar, akabinde de aşık olur. Böyledir genelde. Halihazırda bir aşkınız varsa daha bir gaza gelirisiniz, yoksa da hemen bir tane edinirsiniz. Eros’un bile bu mevsimde fazla mesai yaptığı, dilden dile yayılan bir söylentidir. Dolayısıyla insanın zihnindeki bahar olgusu, beş duyusuna ilaveten daha bir değişik hal alır.

Aşık olan insan, aşık olduğu dönemi unutmaz, o ilk dönemlere her zaman özel bir mana yükler. Sonuçta da bahar, mutluluk ve iyi hislerle hatırlanan bir süreç olur.

Bazen bir kokuyla “onu” hatırlamanız da bundandır.

Neyse, uzatmayalım.

Baharı sevmeyen insanlar da var çok normal olarak, yüzde 78’in zıttı, nereden baksanız yüzde 22 eder. Ama tabii baharı sevmeyenler de kendi içinde bölük pörçük, Türk solu gibi hep. Bir kısmı, sadece en çok baharı sevmiyordur. Başka bir kısmı ise doğrudan doğruya bahara kıldır. Mesela ben bu kıl kısımdayım. Hem kendim kılım, hem de bahara kılım.

Benim bahara kıllığım ise, tamamen altıncı hissi çağrıştırmasından kaynaklanıyor, yoksa diğer beş duyumu kullanmayı her zaman sevmişimdir. Lâkin öyle bir seviye oluyor ki, tek bir duyu, diğer beş duyuyu bastırabiliyor. Sonuç olarak da bahar, kötü şeyler çağrıştırmaya başlıyor.

Hep böyle oldu, bundan sonra da hep böyle olacak.

Artık bu noktada da, yazıyı bağlamak için söyleyebileceğim tek bir şey var.

İnsan olun, baharı sevin. Ama o sizi pek sallamaz, aklınızda bulunsun. ♠

Reklamlar

Bahar” üzerine 4 yorum

  1. “İz bırakanlar unutulmaz” canım, ne baharı ne kokusu- ki bu koku mevzuuna değindik yine zaman zaman- dünyanın bile ekseni kaymış 12cm., biz ne yapalım?

  2. Aslında ben kış mevsimini hep daha romantik bulurum. Hele ki karlı ya da sağanak yağmurlu günlerini. Ama ev sıcak olacak, dışarının o soğuğuna baktıkça kendini daha bir güvende hissedeceksin sıcak evinde. Ve elbet yalnız olmayacaksın.
    Kışa dair de o kadar çok duyusal hatırlatıcı var ki…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s