Geç -miş

İnsanın geçmişinin olmaması durumu zaman zaman düşündürüyor beni. Yani, böyle bir şey, acaba insanlık adına sunulan bir ödül mü olurdu? Yoksa yeryüzünde cehennemi yaşatacak bir hadiseye mi dönüşürdü?

Akıl yürütmek bedava.

Geçmiş dediğimiz şeyin ne olduğunu iyice bir düşünmek lazım önce. Sadece anılardan ibaret bir tiyatro gösterisi mi ki bu? Veyahut “eski” olan her şeyin depolandığı farazi bir depo mu? Ya da iyice kötümserler için olduğu gibi, insanı ayağından tutup çeken acımasız bir bataklık mı? Belki de hepsi.

Genel itibariyle, hayattaki optimizm skalasında “çok kötümser” ibaresine yakın biri olduğumdan, üçüncü tanım bana daha çok uygun düşüyor. O yüzden oradan ilerlemeyi uygun görüyorum. (Bir de hep cümleleri böyle uzatıp duruyorum, sosyal-demokrat mıyım, neyim..)

Geçmişin kötümser tanımına göre, yazının en başında ortaya attığım soru daha bir şekilleniyor elbette. Geçmişin olmaması, ademiyet için bir ödül olurdu, eminim.

Düşünsenize; şu anda, yaşarken, istediğiniz ve istemediğiniz onlarca şeyi, neye göre şekillendiriyor, bu kararları neye göre veriyorsunuz? Tamamı olmasa da, büyük çoğunluğu için geçmiş tecrübelerinizden yararlanıyorsunuz. Herkes gibi. Geçmiş tecrübeler ise, bize çoğunlukla “Aman yavrum, aman evladım” diye telkinde bulunan annemizin dilinden konuşuyor. Hatalarımızdan ders almak uğruna yapmak istediğimiz bir sürü şeyi iptal ediyoruz.

Oysa, sobanın sıcak olup olmadığını hatırlamasak, o maceraya yeniden ve yeniden atılabileceğiz. Elimiz yanacak belki evet, ama “Lan, acaba!?” kısmındaki zevki hiçbir zaman kaybetmeyeceğiz.

Bir de şu var sevgili blogokurları; geçmiş, bataklık misyonunu başka yollarla da uyguluyor. Hatta daha çok şimdi bahsedeceğim yolla.

“Utanç duygusu” demişti bir keresinde Zeki Demirkubuz, “en kuvvetli duygulardan birisidir. O kadar kuvvetlidir ki, unutturmaz.” Haklıydı da kerata. Tabi o, bunu zikrederken bir önceki duruma atıfta bulunmuş,  sözü “utanç insana aynı hatayı bir kez daha yaptırmaz” demeye getirmişti. Oysa, utanç duygusu o kadar kuvvetlidir ki, gerçekten de, insana yaşadıklarını tamamen unutma isteğini de beraberinde getirir.

Herkes, istisnasız herkes çok utanç duyduğu şeyler yapmıştır hayatında. Kimisi bunlarla başaçıkabilir, kimisi ise bunlara saplanıp kalabilir. Saplanıp kalanlar için de geçmiş, bir eziyettir, geçmişsizlik bir ödüldür. Böyle.

– – –

O halde, -yani benim gibi düşünen minik azınlık nezdinde- çözüm gayet basit. Geçmişten kurtulmak. İşin zor kısmı ise, bu basit çözümün uygulanabilirliği. Geçmişten kurtulmak, filmlerdeki gibi basit hafıza sildirme yollarıyla olamıyor maalesef.

Nasıl olduğunu ise, yazacağım. ♣

Reklamlar

Geç -miş” üzerine 5 yorum

 1. Aslında geçmişimizden yalnızca, “aman yavrum, aman evladım” telkinlerini ve özellikle hayatımızın belli bir döneminde inandırıldığımız ve koşullandığımız anıları silsek yeterli. Önümüzü tıkayan şeyler esas bunlar. O zaman en yıkıcı ya da utanç verici durumlarla başa çıkmasını daha iyi becerirdik. Elimizi kolumuzu bağlayan yaşadıklarımız değil, inançlarımız. Kendimize dair yanlış inançlarımız.

   • Ama emin ol onu da istemezdik. Yani dediğim gibi bir temizlikten sonra ona gerek kalmazdı. Biz değil miyiz, her şeye rağmen, hep iyi anlarını hatırlayan, kötü zamanların bile. Kötü şeyleri de unutmuyoruz elbette ama her şeyin silinip gitmesi de, ne bileyim…

    • Sen de haklısın. Ama tam oturtamadım kafamda da. Ya da şöyle, senin dediğinin zorluğu, düşünmemi engelliyor, beni daha zor ve çetrefilli bir yola sürüyor. Garip.

     • Geç -miş, geç imiş. Geç kalmışız bir yerde, değiştirmek için. Güzelce önümüze bakmalı. Gereken bu mu, ya da istiyoruz ondan mı, veya iyi geleceğinden mi bilmem. Hem hepsi, hem hiçbiri veya başka çaremiz olmadığından.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s