Erken Kaybedenler, Emrah Serbes

Böyle üstüste Emrah Serbes külliyatına değiniyoruz ama, iki kitaptan sonra o ince son kitabı da bitireyim dedimdi. 2009 basımı, öykü kitabı. İçinde 8 uzun hikaye var.

Aslında bu kitabı tek cümle ile özetlemek mümkün. Yine de bir iki şey söylemeli fazladan.

İsmi biraz yanıltıcı olabilir belki, açalım. Sekiz öykü var dedik. İsimleri “Anneannemin Son Ölümü“, “Zannettiğin Gibi Değil“, “Korhan Ağbi’nin Kardeşi“, “Denizin Çağrısı“, “Cahide“, “Üst Kattaki Terörist“, “Alçakgönüllü Arzular” ve “Kimi Sevsem Çıkmazı” olan bu sekiz güzel öykü, sekiz erkek çocuğunun öyküsü. Aslında bu coğrafyada yaşayan milyonlarca erkek çocuğunun öyküsü.

Her birinde farklı bir duygu var, her biri oldukça neşeli, eğlenceli. Ama özellikle her biri, ziyadesiyle hüzünlü. Hatta “Yılmaz Erdoğan tarzı hüzün”e yakın. Yine birçok tespit duruyor satırlarda, tespit etme kaygısı gütmeden. Altını çizdiklerimden bir tanesi şu mesela:

Vaktinde biri ülkemizdeki bütün kızları çok pis korkutmuş, hiçbirinde gerçeği söyleyecek cesaret bırakmamış. Ben kız olacağım da ders vermeye gittiğim evde beni öpecekler var ya, dünyayı ayağa kaldırırım, analarını sikerim.

Ama bilhassa tek çocukluk üzerine dedikleri çok hoşuma gitti.

“İleride bir savaş çıksa kesin biz yeniliriz”

“Neden”

“Çünkü savaşacak fazla çocuk yok. Herkesin çocuğu çok değerli, kimse göndermez savaşa. Zorla alsalar bile tek çocuklar bencil olur, beni koruyun deyip siperden çıkamazlar, korkup kaçarlar, her şeyi bok ederler, kesin biz yeniliriz. Kesin.”

Neyse, uzatmayayım. Bu da okunası kitaplar listesinde yer ediniyor yani kendine.

Ayrıca şunu belirtmeliyim, kadın bir okuyucu, okumasa da olur. Çok ciddiyim. Tamam, içerideki duyguları gözetleyebilir, ama anlaması mümkün değil. O kadar eril bir gözle yazılmış ki (eril ama erkek egemen kesinlikle değil) benim gibi insanları can evinden vururken, kadınları gülümsetir yalnızca.. Böyle bir kitap işte.

Hülasa, hayatının en az bir döneminde çocuk olmuş tüm erkeklerin okuması gereken bir kitaptır bu. Bu. ♣

Not:Korhan Ağbi’nin Kardeşi” ve “Üst Kattaki Terörist” isimli öyküler, ayrıca irdelenmesi gereken eserler olarak kayda geçsin..

Reklamlar

Erken Kaybedenler, Emrah Serbes” üzerine 3 yorum

  1. “Ayrıca şunu belirtmeliyim, kadın bir okuyucu, okumasa da olur.” Bu cümleyle, bir kadın olarak tepkimi çektin maalesef. Ben kitabı okurken gülüp geçmedim resmen cinsiyet değiştirerek okudum.Bu ön yargı güzel özetin altına yakışmamış.

    • Aslında önyargı dememek lazım, belki kastettiğimi aşmıştır dediğim şey. Sadece bu duyguları en iyi erkeklerin anlayabileceğini söylemek istemiştim. Haklısın aslında…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s