Chiqué*

Rivayet olunuyor ki, bu hafta bir karar çıkacakmış artık federasyondan.

Futbolda şike soruşturması kapsamında geçen günlerin tadı yoktu, hiç hem de. Şimdi şu sıralar akşamki karşılaşmayı düşünüyor, takımımızın artık form tutması gerektiğini falan konuşuyor olmalıydık. Ama olamadık tabi ki.

Madem futbolla ilgili tek şey şike, biz de ondan bahsedelim o halde, hem de nihayet.

Yahu ya da sizi ve kendimi kandırmayayım; hiçbir şey söyleyesim yok bu konuda. Hatta söylemek istesem de, söyleyebilecek bir sözüm yok, hiçbir şey bilmiyoruz ki zaten hiçbirimiz. Şimdiye kadar söylenen her şey de, bu bakımdan, geyik muhabbeti aslında. Bu.

Söyleyebileceğim tek şey, federasyonun müstakbel kararıyla ilgili olacak.

Medyada yavaştan konuşulmaya başlayan şey, herhangi bir düşürmenin yapılmayacağı yönünde. Ama aynı dedikodular şunu da kapsıyor ki, orası ilginç: Düşürme olmadan puan silme gerçekleştirilecek. Bunun anlamı şu: Ortada suç var.

Ortada suç olması demek gayet ciddi ve net bir durum. Ama; federasyonun sözü geçen şekilde, düşürme olmadan sadece puan silme yoluna gitmesi halinde cümbüş başlar. Çünkü bu da, net bir hukuksuzluk olur.

Bakın Futbol Disiplin Talimatnamesi bu konuda ne diyor:

MADDE 55 – MÜSABAKA SONUCUNU ETKİLEME
1. Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik pirimi verilmesi de bu kapsamdadır.
2. Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir.
3. İhlalde sorumluluğu bulunan kişi veya kulüplere ayrıca para cezası verilir.
4. Anılan yasağın hakemler tarafından ihlali halinde sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir.

Yani talimatname açık. Kafa karıştıran husus ise şurada, bu soruşturmayı federasyon kendisi açmadı, malumane, cumhuriyet savcısının emriyle başladı her şey. Dolayısıyla federasyonun elinde “bizdeki deliller yeterli olmadığından bir karar veremeyiz” deme kozu var. Ama medyada bahsedildiği gibi yalnızca puan silmek, mümkün değil. Puan silindiği an ceza kesinleşmiş demektir, bunun da cezası net. Küme düşmek.

O yüzden, iki karardan başkası açıklanırsa, yani ya “hiçbir şey yok” ya da “suç var, küme düşürülecek” denmez de başka şeyler gevelenirse, tam anlamıyla bir muz cumhuriyetinde yaşıyor olduğumuz kanıtlanacak.

Tabi federasyon kolaya kaçıp “yeterli kanıt yok, normal şekilde devam edilecek” deyip günü kurtarma derdine düşerse, akabinde de savcılığın soruşturması suçların kesinleşmesi şeklinde tezahür ederse, iş daha da bombok olacaktır. O yüzden bu riske gireceklerinden emin değilim.

Sonuç olarak, aslında çıkacak, daha doğrusu çıkması neredeyse şart olan karar belli gibi. Ama burası Türkiye ve tabii ki her şey olabilir. Her karar çıkabilir. Ben de ziyadesiyle de merak ediyorum.

Ama her şeyin ötesinde, benim olmasa bile milyonlarca insanın yegâne eğlence kaynağı olan şu garibim spora da pislik karıştı ya, ya da en azından karışayazdı ya, ne desek boş. İnsanın hiçbir şeye güvenesi gelmiyor. ♣

– – –

Not: Futbol Disiplin Talimatnamesi’nin tam metnini buradan indirebilirsiniz.

Not 2: * Chiqué, Fransızca’dan dilimize şike olarak girmiş, kelime anlamı ise “dalavere, kandırmaca” demekmiş. (Bkz: Nişanyan Sözlük)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s