Tren Yolculuğunu Çekici Yapan Detaylar

Yoktur.

Evet, yoktur. Harbiden yoktur. Ama antidetaylar vardır. Bu yolculuk tipinden nefret etmenize hayli hayli yetecek bir sürü neden var. Madde madde yazayım hatta bu nedenleri, akılda tutması kolay olsun:

– Mesela, her şeyden önce, süresi uzundur bu lanet olasıca yolculuk türünün. İzmir’den Ankara’ya 15 saat 50 dakikada, Eskişehir’e 13 saatten uzun sürede gidilmişliği vardır bu tren denilen alet edevatla. Hep bunlar gerçek şeyler.

– Sürekli rötar yapar. Sürekli. Ama sürekli. Hep geç kalır.

– Her zaman gürültülüdür bu zımbırtıların içi. Her zaman bağıran çağıran ağlayan aksıran tıksıran öksüren kusan horlayan hortlayan sümküren geğiren osuran geberen insanevlatları bulunur. Çokça bulunur. Asla uyutmazlar, bir şeyler okumana izin vermezler. Ya ayakkabılarını çıkarırlar çoğusu da, ya yumurta yerler, ya çocuk emzirirler. (Bu son dediğimi de görmüşlüğüm var.)

– Işıklar sürekli açık olduğu için, uyuyamazsınız. Bu çok büyük bir sorun. Valla.

– Tüm ikramlar paralıdır. La oğlum, yolculuk dediğin topkekle yapılır, onu parayla satmak nedir lan? Yuh ama artık.

– Ve son olarak, en büyük boktanlıklardan birisi -ki kendisi hayvani bir klişenin de müsebbibidir artık, yani bunu çürütmek istiyorum afiyetle- tren koltuklarının boktanlığıdır. Bir daha “yea abi trenlerin koltukları çok rahat ama yea, iki kişilik gibiler, otobüs gibi değil hiç” diyen olursa, ağzının ortasına vurmak istiyorum, bakın çok açık konuşuyorum.

*

“Peki bunların yanında, be arkadaş, hiç mi iyi yanı yok bunun?” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, yok. Yok ulan işte yok. Ha diyeceksiniz ki, parası daha ucuz. Şöyle diyeyim. Aradaki “ucuzluk”, gerçekten de ucuzluk. Otobüsle, hatta artık belki uçakla kıyaslayınca, hiçe indirgenen bir fiyat farkı. Lan bir sigara parası işte be uzatmayalım. Başka da ne gibi bir artısal yönü olabilir trenin, bilemiyorum.

“Yani diyorsun ki, binmeyin trene falan.. Anladık. İyi de godalak herif, sen niye her seferinde biniyorsun?” Sıradaki sorunuz bu değil mi. Neyse, değilse bile bu olsun. Yanıtı çok çok basit bu sorunun, hemen veriyorum:

Benim gibi iflah olmaz bir romantikseniz, biniyorsunuz trene. Çünkü bir hayal dünyasında yaşıyorsunuz. Sanıyorsunuz ki her vagon Doğu Ekspresi tadında olacak, Agatha Christie romanlarının içine düşeceksiniz. Sanıyorsunuz ki bir iki güzel insanla falan sohbet edecek, bir şeyler üzerine şeyler konuşacaksınız. Sanıyorsunuz ki;.. İşte. Sanıyorsunuz hep.

O kadar kopmuş oluyorsunuz ki zaman zaman gerçek yaşantıdan. Oluyor bunlar lan. Gerçekten oluyor.

Oysa bir başarabilsem, bir siktiredebilsem şu romantizmi, her şey oluruna varacak. Gerçi bunları söyleyebiliyorsam, durum o kadar da vahim değil. Zira istasyona adımımı atarken, bu kez gerçekten, “bu sondu” dedim içimden, diyebildim. Değişerek gelişiyorum ben de başbakanım gibi inşallah.

Neyse neyse. Bu kadar da kötülemeyeyim. Ne de olsa Türkiye’deyiz sonuçta, belki bize özgü boktanlıklardır, bunlar da. Belki muasır medeniyetler seviyesinde hava bulutsuzdur. Hayır, bilmiyoruz ki o seviyeyi, karşımıza çıkmış dev gibi bir bölüm sonu canavarı, uğraşıp duruyoruz, kaç canımız gitti şimdiye kadar orada, save etmeyi de unutuyoruz zaten, haydi bakalım baştan. Hayat işte..

Bu kadar. Trene binmeyin. Ayrıca romantizmin de amına koyayım. ♣

Reklamlar

Tren Yolculuğunu Çekici Yapan Detaylar” üzerine 7 yorum

  1. Yapma be çok sağlam saydırmışsın trene ama tren farklıdır gerçekten. Biraz çocukluk, biraz üniversitedir.

    Saydığım eksikler, rahatsız edici şeylerin aynısı otobüslerde de var. Gecikir, yolcusu rahatsızlı verir falan…

    Trende tek düştüğüm yolların tabi ile arkadaşlarla sohbet ede ede bitirdiğim yolculukların tadı başkadır. Gariptir her tren yolculuğumu hatırlarım ama otobüs yolculuklarından aklımda ne kalır dersen koca bir hiç. demek ki tren bir de hafızaymış benim için.

  2. Seni biraz kıskandırayım da, çıkamıyorum dediğin o şehirden çık!
    Moskova – St. Petersburg arasındaki gece trenine bin. Haziran’dan ve gece 11’den sonra.
    Gökyüzünü ve ağaçları seyret. Bir de istersen bu şarkıyı dinle. İstersen dinleme…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s