New York Üçlemesi, Paul Auster

Boşuna en sevilen eseri değilmiş Paul’ün. Gerçekten muhteşem. Zaten bu kadar harika olduğunu tahmin ederek son sıralara atmıştım bunu; ve iyi ki de atmışım. Zira bakın ne oldu: Diğer birçok kitabını okudum bu herifin, ve bu üçlemede, bunların birçoğunun minik minik kırıntılarını bulmak, aldığım hazzı daha da artırdı. Ay Sarayı‘ndan Kırmızı Defter‘e (direkt isim olarak hem de), Yazı Odasında Yolculuklar‘dan -bundan önce yazılmış olsa da- Köşeye Kıstırmak‘a kadar. Hele de Cebi Delik… Zaten son romandaki Fanshawe, doğrudan doğruya kendi hayatını yaşamış; askerlik tecili, gemide çalışma, (hatta gemideki kavgalara kadar), Fransa seyahati, Güney Fransa’da bir evin bekçiliği… Sanki bir adet temel bir eser yazmış, sonra ondan türetmiş de türetmiş.

New York Üçlemesi (Cam Kent, Hayaletler, Kilitli Oda); Metis Yayınları, 1993.

Üç romanın kurgusuna falan zaten girmiyorum. Temelde hepsi de birer polisiye olsa da, türe getirdiği müthiş yaratıcı bakış açısıyla, bizi bizden alıyor. Gerçi -yine- sonraki romanlara aşina olanlar için şaşırtıcı şeyler değil bunlar, nerede başlayıp nerede bitmeyen hikayeler anlattığını düşünürsek kendisinin.

Ayrıca son romandaki (Hayaletler) durum, fazlasıyla Tutunamayanlar’ı anımsatmıyor. Ortadan yok olan bir yazar, onun yazdıklarını yayınlayan bir başkası, zamanla o kişiye dönüşmesi/dönüşeyazması, kurgu içinde kurgu, vesaire. Ve yine son romandaki, dostluğa dair kelamlar, beni ciddi anlamda sarstı. Hem de spesifik olarak, belli bir dostumla ilgili. Ne diyeyim daha.

Hülasa; büyük adamsın Paul. Seni sevişimiz boşa değildir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s