İki Dünya Savaşıyor, Poul Anderson (Ek: Metis Bilimkurgu)

Metis Bilimkurgu Serisi‘nin bir kitabı bu, mevzubahis olan. O yüzden acaba diyorum, önce şu Metis Bilimkurgu’dan mı söz etsem. Evet etsem. Ki gerçi birçoklarınız da biliyor.

Metis Bilimkurgu

Metis Yayınları, ki kendilerini genel itibariyle severiz; Bülent Somay önderliğinde, 90’lı yıllarda bir seri yapmış. Adını da Metis Bilimkurgu koymuş. Mottosunu da “iyi bilimkurgu, iyi edebiyattır” olarak belirlemiş. Çok da iyi etmiş. İşte bu seri dahilinde, 33 kitap yayınlanmış. İçinde Philip K. Dick ve Ursula K. Le Guin‘in de eserleri var. Harika bir seri. Tasarımlarından çevirilerine, her şeyleri çok iyi. Bazı kitaplar vasat elbette, ama çoğusu çok güzel. Üstelik çoğusu da, bilimkurgu edebiyatının altın çağında, yani 1930-1965 yılları arasında kaleme alındığından, yaşattığı tat çok daha fazla.

Gelgelelim, bu harikulade serideki kitapların tamamının (bu konuda emin değilim gerçi) yalnızca tek baskısı var. Evet. Durum böyle olunca, eski kitap piyasasındaki karaborsasal durumu da düşününce, çoğuna sahip olmak çok zor bir hale geliyor. Ki ben hepsini toparladım. Nihuhuhahahaha!

Neyse. Metis Bilimkurgu’yu hafifçe tanıttıktan, ve daha fazla bilgi için buraya tıklamanız gerektiğini söyledikten sonra, bu seriden bir kitaba geçebiliriz, “İki Dünya Savaşıyor“a. Poul Anderson‘ın 1959 yılında yazdığı, orijinal adı “The War of Two Worlds” olan kitaba.

İki Dünya Savaşıyor, Poul Anderson, Metis Yayınları, 1995.

İncecik bir şey olmasına karşın, son derece doğru ve doyurucu yazılmış olması, beni etkileyen birinci faktör oldu. Kurgusu tatlı, sorunsuz olan kitapta, ufaktan bir polisiye havası da sezilmiyor değil. Aaa durun. Konusunu hiç söylemedim ya la.

Sene 2040 civarı. Dünya-Mars savaşı biteli birkaç sene olmuş, Marslılar Dünya’yı işgal etmiş. Dünya’da hayat bombok. Lâkin, işgal kuvvetlerinin de, Dünyalıların da bilmediği bir şey var. İki gezegeni de deyim yerindeyse fıştıklayanlar, aslında Siriuslular! Bir hiç uğruna savaştırılıp yok olma eşiğine getirilen iki gezegen.

Kitapta elbette yoğun bir 2. Dünya Savaşı sonrası atmosferi var, çok normal olarak. Ajanlar, değişik silahlar, milletlerarası farklar/benzerlikler, ama en çok da savaşın manasızlığına dair söylemler. Oyuna getirilmiş, emir kulu olmuş başkaldıramayan askerler. Hepsi son derece başarılı. Özellikle de sondaki sürpriz. (Gerçi apar topar bitirilmiş gibi de duruyor bu kısım ya, neyse.) Poul Anderson’ın yarattığı gelecek dünyası da hoş. Abartıya kaçmadan, gerçekçi şekilde.

Yani kısacası, her şeyiyle bayıldığım bir eser oldu. Yani Hülasa; adı sanı duyulmamış bilimkurgu eserlerini sevenlerin bence bayılacağı bir roman, İki Dünya Savaşıyor. Okuyun, tabi bulabilirseniz! ♠

Reklamlar

İki Dünya Savaşıyor, Poul Anderson (Ek: Metis Bilimkurgu)” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s