Fahrenheit 451, Ray Bradbury

“Bir kitap ikinci kez okunma isteği yaratmıyorsa, onu zaten hiç okumaya gerek yoktur” demiş Oscar Wilde. Gerçi bence biraz abartmış, zaten kendisi mübalağaya pek düşkün bir arkadaşımızdır halihazırda. Bununla birlikte bu veciz sözü, “Fahrenheit 451″in her okunuşta ayrı bir tat vermesi gerçeği yönünde kullanasım da var.

Fahrenheit 451

Neyse. Bradbury‘nin ilk romanı Fahrenheit. Kendi yazdığı önsöze göre de, onun için ciddi bir atılım, çünkü öykülerden romana geçme sıkıntısını bu kitap sayesinde atlatmış. “Fahrenheit 451 beni yazdı,” diyor, “ben onu yazmadım.” Buna gelene kadar da beyninin içindeki yapıtaşları adım adım çalışmış, muhaliflikle, başkaldırıyla, hümanizmle, özgürlükle, kültür isteğiyle dolu beyninin süzgecinden çıkan da bu müthiş roman olmuş sonunda. Ray Bradbury’nin ne güzel bir insan olduğunu, insan olduğunu hatırlamak için arada tekrar okumak gerekiyor işte.

Kitabın da, bir distopya olarak en isabetli tahmini, sansürsel döngünün devlet eliyle değil, kendi kendisini kültürsüzleştiren vatandaşlar tarafından başlatılmış olması. Yani yakmaktan evvel zaten işler rayına girmiş hale geliyor bile. Kendisi de bu isabetini hatırlatmadan da edemiyor haklı olarak, şöyle diyor yine önsözünde:

“…eğer dünya kitap okumayanlarla, öğrenmeyenlerle, bilgisizlerle dolmaya başlarsa, kitapları yakmak zorunda kalmazsınız, değil mi? Eğer dünyanın geniş ekranı basketbolla ve futbolla dolar ve MTV içinde boğulursa, gazyağını ateşlemek veya okuyucuyu avlamak için Beatty’lere gerek kalmaz.”

Aslında Ray Bradbury için söylenebilecek binlerce özlü söz var. Ama biz söylemeyelim. Çünkü haddimize değil. ♥

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s