“Sofar”, so good.*

Fotoğraf: Elvan Aydın

Fidelio. Eyes Wide Shut‘ı izlediyseniz bu kelime size de yabancı gelmeyecektir. O içinde binbir hinlik dönen alengirli malikâneye giriş için gereken şifreydi bu. Girince bambaşka bir aleme kayıyordu insan deyim yerindeyse, tüm hayatından sıyrılarak bambaşka ve özgür birisi oluyordu (yani, böyle de denebilir bence.)

Sofar‘dan gelen postayı okuyunca, ne yalan söyleyeyim biraz böyle hissettim. Herkesten gizli bir adres var, enteresan direktifler, ve müthiş bir gizlilik! Bir an için korkmadım desem yalan olur -ki aslında korkmadım, yalan olmasın. Fakat heyecanlandığım doğrudur, zira o anda bile özel bir şeyin parçası olacağımı hissettim.

Sofar ne yahu?” diyenler vardır elbette, kendi ağızlarından okuyun bence, gayet açık:

Sofar [Songs from a Room] Sounds dünyanın 45’ten fazla şehrinde gerçekleşen global bir müzik hareketidir. Sofar Sounds Istanbul dünyanın her yerinde müzikseverleri bir araya getiren bu hareketin Türkiye’deki ayağıdır. Konserler her ay farklı evlerin oturma odalarında gerçekleşir. Her ay konserlerin hangi şehirlerde olacağı global mail listesine kayıtlı olan takipçilere gönderilir, rezervasyon yaptıran izleyiciler konserin hangi evde olacağını ve kimlerin çalacağını konserden yalnızca 1 gece önceden öğrenir.

Konserlerde katılımcılar yiyecek yemez, mesajlaşmaz ve konuşmaz. İlgi tamamen müzisyenlerin üzerindedir. Sofar Sounds Istanbul tüm müzikseverleri desteğe bekler!

Evet, işte böyle bir oluşum, böyle de feci coollar. Dedim ya, insan özel bir şeyin parçası olduğunu rahatça hissediyor, ki gerçekten öyle, zira benim şansım -yine yolunda gitmişti- sayesinde 3 bin kişinin içindeki 50-60 kişiden birisi olduk.

Derin Sarıyer

Bu güzellikteki en önemli kural, kendilerinin de belirttiği gibi, müziğe ve müzisyene saygı. Konser sırasında telefona gömülmek yok. Lapır lapır konuşmak yok. Son şarkı bitmeden ayrılmak hiç yok -çünkü son müzisyen de ilki kadar ilgiyi hak ediyor.

Tüm bunlar gerçekten çok hoş şeyler, gidilen mekanlar, çıkan müzisylenler, ortam, insanlar ve atmosfer; hepsi son derece samimi. Aslına bakarsanız kişisel düşüncem, böyle kendi içinde “cool” olan ortamların birazcık da “yapay entellik mekanları” olduğudur, genellikle böylelerine denk geldim ve beni bu tarz şeylerden soğutan temel etken budur. İşte Sofar’da bunun zerresini bulamadım. Çok samimiler. En keyif aldığım konser deneyimlerimden birisi oldu bu.

sofar2

Ha unutmadan, tamamen ücretsiz olduğundan da bahsetmiş miydim!?

Biliyorum, aslında bu yazıyı hiç yazmamam gerekiyordu, zira her ay çekiliş var ve her ay katılacağım; ne kadar başvuru, o kadar düşük yüzde! Fakat yine de çocukların hakkını vermem lazım. Harika bir iş yapıyor ve övgüyü fazlasıyla hak ediyorlar.

Evet bütün bu ajan filmleri tadındaki gizlilik içinde, belki Eyes Wide Shutvari bir ortam yok (aslında neyse ki yok), ama girildiği anda alışık olunmadık, “başka” bir diyarda bulunma hissi var! ♣

– – –

Not: Sofar Sounds Istanbul‘a ulaşabileceğiniz şöyle ve şöyle adresler var.

Not 2: Bizim katıldığımız akşam sahne alan sanatçılar Derin Sarıyer, Sedef Sebüktekin ve Astrofella idi, hepsi de pek hoş idi.

* Buraya (Sofar’a) kadar harika.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s