Sevgili Arsız Ölüm, Latife Tekin

Latife Tekin’in okuduğum bu ilk kitabı, hem içimde kendisine ciddi bir yer edindi, hem de Tekin’i en sevdiğim yazarlar arasına soktu. Evet, tek kitapla! Çünkü öylesine etkileyici, iz bırakıcı bir dili var.

Sevgili Arsız Ölüm, Metis Yayınları

83’te yazmış bu kitabı Latife Tekin. Yani köyden kente göçün yeniden ve bu kez farklılaşarak yeşerdiği yıllarda. Ancak bir hayli otobiyografik olduğu belli olan roman, büyük ihtimalle 60’ların sonunu anlatıyor. Gerçi kitapta tarihsel bir algı yok ve bu durum onun zamanlar ötesi oluşuna dair izlenimi artırıyor.

Peki ne anlatıyor? Tek kelimeyle özetleyebilirim: Cehaleti. Çok kelimeyle ise, ‘dinle bütünleşmiş cehaletin koca bir ülkenin, koca bir kesimin ırzına nasıl geçtiğini, müthiş bir şekilde vurguluyor’ diyebilirim. Gerçekten de, kitaptaki en aklıbaşında diyebileceğimiz karakter bile cehaletin sığ sularında geziniyor ve hayatını mahvediyor.

Özellikle de cahil anne-baba, beş tane evladı yetiştirmeye çalışırken onlara en nitelikli zararı veriyor; şüphesiz ki en büyük mağdur ise, Latife Tekin’in yansıması olan küçük Dirmit oluyor. Anne Atiye’ye nefretler ettiriyor ayrıca. Baba ise pasif, gereksiz ve yine cahil şekilde kalıyor. Tek yapabildiği, kendisinin de dediği gibi, cehaletini aktarmak:

“Babalık görevini aksatmadan yerine getirdi. ‘Sizin günahlarınızı bana yüklerler sonra,’ deyip ne duyduysa, ne dinlediyse bir bir saydı döktü. Baba olmasından dolayı Allahın sırtına yüklediği yükü, üstünden indirip çocuklarının sırtına bindirdi. Kuş gibi hafifledi.”

İşin en kötü tarafı ise, bu toplumun bugün hâlâ iki dirhem yol kat edememiş olmasında.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s